Huśtawki ogrodowe to stylowe uzupełnienie aranżacji ogrodu, tarasu, balkonu. Dodają przestrzeni klimatu, charakteru, klasy. Mogą stanowić element kącika wypoczynkowego lub też stanąć solo pod drzewem, lub w kącie tarasu. Oprócz funkcji dekoracyjnych huśtawki ogrodowe pełnia też role praktycznych i wygodnych siedzisk, na których bez problemu można się odstresować i zrelaksować. Aby jednak w pełni móc korzystać z tego mebla, konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu huśtawki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jaki rozmiar huśtawki ogrodowej wybrać?
Pierwszym parametrem, od którego warto uzależnić swoje zakupy, jest rozmiar huśtawki. Powinien on być dostosowany do metrażu ogrodu lub tarasu. Dysponując znaczną powierzchnią, można zdecydować się na model, który pomieści więcej niż jedną osobę. Na małym metrażu o wiele lepiej sprawdzą się huśtawki jednoosobowe lub modne w ostatnich latach kokony, które nie zajmują wiele miejsca. Warto pamiętać, że wymiarów huśtawki nie można dopasowywać na styk – koniecznie trzeba zapewnić wolną przestrzeń przed i za nią, tylko to gwarantuje swobodne korzystanie z niej.
Jaki typ huśtawki wybrać?
Huśtawki ogrodowe występują w wielu typach i rodzajach. Te klasyczne przypominają ławkę przymocowaną do stelaża. Często wyposażone są w daszek, oparcie, podłokietniki. Tego typu modele doskonale spiszą się w klasycznych czy rustykalnych ogrodach. Do tych boho, vintage, retro czy nowoczesnych w Miloo Home polecamy natomiast fotele wiszące kokony. Wyróżniają się one ciekawym i unikatowym designem. Ich dużym plusem są niewielkie wymiary, a także brak konieczności mocowania np. do drzewa. Posiadają one bowiem własny stelaż w postaci rozbudowanej nogi – dzięki temu można też je łatwo i szybko przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie.
Drewniana, metalowa z technorattanu – jaka huśtawka będzie najtrwalsza?
Huśtawki ogrodowe powinny odznaczać się solidnością, trwałością, odpornością. Z racji tego, że większość czasu będą spędzać na zewnątrz, niestraszne powinny im być zmienne warunki atmosferyczne, zła pogoda czy uszkodzenia mechaniczne. Materiał wykonania huśtawki jest więc niezwykle ważny. To od niego w dużej mierze będzie zależeć, czy mebel będzie tym na jeden sezon, czy posłuży wiele lat.
Szukając trwałej i solidnej huśtawki w klasycznym wydaniu, warto zwrócić uwagę na modele drewniane. Drewno jest miłe w dotyku, nie nagrzewa się mocno na słońcu, jest odporne i solidne. Jego minusem jest jednak konieczność regularnej impregnacji i lakierowania.
Nowoczesne huśtawki ogrodowe najczęściej wykonywane są z ekorattanu – materiału, który świetnie radzi sobie w zewnętrznych warunkach. Nie tylko dobrze znosi zmianę warunków atmosferycznych, ale jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w czyszczeniu, pielęgnacji, konserwacji. Technorattan zazwyczaj uzupełniany jest wytrzymałym, stalowym stelażem. Za wygodę użytkowania huśtawki odpowiada natomiast miękkie, elastyczne siedzisko.
Jaka huśtawka ogrodowa będzie bezpieczna?
Meble ogrodowe powinny zapewniać nie tylko wygodę użytkowania, ale i bezpieczeństwo. Jest ono szczególnie ważne w przypadku huśtawek. Chcąc bezpiecznie się bujać, warto wybrać model zapewniający wysokie maksymalne obciążenie, wytrzymały i stabilny. Większość huśtawek ogrodowych może się pochwalić obciążeniem nawet do 300 kg, co pozwala na bujanie się na nich jednocześnie więcej niż jednej osoby.